Atopický ekzém u dětí

20. 12. 2019 0 Comments

Atopický ekzém je chronické neinfekční kožní onemocnění, které bohužel trápí čím dál více populace. A jednou z největších skupin jsou právě děti. Tato nemoc se objevuje již u novorozených dětí. Jelikož se jedná o nevyléčitelné onemocnění, jde o běh na dlouhou trať. Určitou pomocí je změna životosprávy a volba vhodné dermokosmetiky.

heřmánkový obklad

Výskyt atopického ekzému u dětí je většinou na tvářičkách, bradě, bříšku a v tříslech. Jelikož se jedná o svědivé onemocnění, děti si jej bohužel škrábou a tím se do ekzému zanáší infekce. To pak způsobuje mokvání a ekzém se ještě více šíří. Děti jsou nevrlé, plačtivé a špatně spí.

Děti, ale i dospělí, by měli vyhledat pomoc kožního lékaře. Ten udělá potřebná vyšetření a doporučí vhodnou léčbu, ať už vhodnými mastičkami, např. zinkovou, kortikoidovou nebo právě kosmetikou. K výběru je široká škála značek a výrobků, v lékárně vám také rádi poradí. Je třeba vyměnit kompletně sortiment, od sprchových gelů, tělových krému, šamponů, ale i prací prostředky. Dětem s atopickým ekzémem by se nemělo prát v avivážních přípravcích. Doporučují se ovesné nebo konopné koupele, pokožka dítěte by měla být stále promašťována mastmi nebo oleji.
nemoc dětí

Tou nejdůležitější věcí je ale změna jídelníčků. U nejmenších dětí se doporučuje umělá nemléčná výživa, jelikož mléčné výrobky všeobecné jsou silné a nejčastější alergeny. Dále je třeba se zaměřit na ovoce a zeleninu, které je doporučeno vyřadit, např. citrusy, kiwi, zelená jablka, jahody atd. U zeleniny zase papriky, kyselé zelí nebo rajčata. Pokud je dítě kojené, musí maminka dodržovat přísné stravovací návyky. Měla by také vynechat vejce, mléčné výrobky a uzeniny. Velmi důležitý je pitný režim a vypit minimálně 1,5 litru čisté vody. Voda totiž vyplavuje z organizmu škodlivé látky. Větším dětem můžeme vařit bylinkové čaje, které navíc organismus vyčistí. U dospělých se doporučuje půst a celková očista těla, to bohužel u dětí nelze praktikovat. Dětem navíc musíme odepřít i sladkosti a čokoládu.

Posledním doporučením pro naše děti je správná volba oblečení. Volte materiály jako biobavlnu nebo bavlnu a oblečení by nemělo být obepnuté, aby nedráždilo pokožku těla. V létě se určitě nedoporučuje koupání v chlorované vodě, která pokožku ještě více vysušuje.