Boby nebo sáňky? Co je lepší pro naše ratolesti?

19. 2. 2022 0 Comments

Zimní radovánky jsou pro děti opravdovým vyžitím. Jak si je užít co nejlépe? Přece se správnou výbavou. O tom, zda jsou lepší boby nebo sáňky, se vedou debaty.
Každý má rád to své, ale všeobecně jsou sáňky oblíbenější i proto, že nás, rodiče, vrací ve vzpomínkách do dětství. I plastové boby však mají dost zastánců a v určitém věku jsme je měli rádi také.

Sáňky

Klasické dřevěné sáňky mají dlouhou životnost, jsou pevné a stabilní. Lze je koupit v několika délkách. Ty nejdelší vás uvezou i s dítětem, mají totiž dost vysokou nosnost. Celkově je jízda pohodlnější než na bobech, ze kterých se vám bude i hůře zvedat.

Jejich nevýhodou je, že zabírají místo a jsou těžké. Navíc nemají brzdu, takže je malé dítě neuřídí. I cena je zde nejvyšší, ale vzhledem k tomu, jak dlouho vydrží se může tato investice vyplatit.

holka na saních

Kovové sáňky jsou levnější než dřevěné, ale podléhají korozi, a proto nevydrží tak dlouho. Nejlevnější varianta sáněk je plastová. Jsou také lehké a snadno ovladatelné. Ve vyvýšeném sedadle mohou mít i úložný prostor. Prudký náraz je však snadno zničí. Navíc na mokrém a tající sněhu zdaleka tak dobře nejedou jako klasické dřevěné saně či boby.

Boby

Boby jsou nástupce sáněk a děti je milují. Dají se daleko lépe ovládat, obzvlášť pokud jsou vybaveny volantem, mají brzdy a perfektně se v nich závodí. Jsou však méně pohodlné a náchylnější k prasknutí. Dají se pořídit i kovové boby, které jsou dražší, ale vydrží.

Nafukovací boby na sníh (nebo spíš kluzák) jsou dobrou volbou třeba na cesty, protože ve vyfouknutém stavu nezaberou skoro žádné místo. Jsou rychlé, pohodlné a bez hran, o které by se někdo mohl zranit. Jejich odolnost je však velmi nízká a brzdí se jen rukama nebo nohama.

dívka na pekáči

Na věku záleží

Věk vašich dětí by určitě měl hrát roli při rozhodování o výběru vhodného prostředku na sníh. Nejmenší děti budou nejvíc spokojené na sáňkách s opěrkou. V zimě mohou dokonce naprosto plnohodnotně nahradit kočárek, protože dítě nesedí přímo na zemi jako na bobech.

Malé dítě samo je sice neuřídí, ale bez problémů se sveze i rodič. Větší děti ocení boby s volantem, které se dobře řídí, těm ještě starším zařídí skvělou zábavu klasické boby Champion s postranními úchyty, kterými se řídí a zároveň brzdí.

Parametry výběru

Vybírat dnes můžete z rozsáhlé nabídky. Zaměřte se nejen na nosnost, velikost a hmotnost, ale i na to, zda je zde bezpečnostní pás, popruh na tahání nebo na to, kolik osob sáňky (boby) uvezou. Pokud opěrka není součástí saní, dá se dokoupit zvlášť, dejte však pozor, aby seděla, jak má. Někdy s tím můžete mít potíže.

Nejlépe obojí

Řada rodičů se shodne na tom, že využijí i sáňky i boby. Nejde jen o věk dítěte, ale i o povrch, na kterém děti jezdí. Sáňky jedou lépe na uježděném a zledovatělém sněhu, boby se zase nebudou propadat v prašanu.