Jak podporovat udržitelnost i s nízkými příjmy

9. 1. 2022 0 Comments

Spousta lidí věří, že ekologie s ekonomikou vedou neustálý boj. Rádi bychom bojovali proti ničení planety, proti dětské práci, proti týrání zvířat, ale připadá nám to mnohdy drahé. Přitom to tak být vůbec nemusí, a ve snaze udělat dobrou věc, můžeme šetřit rozpočet, a zlepšit alespoň ekonomickou situaci vlastní domácnosti. Jak?

Uhlíková stopa

Že jízda motorovým vozidlem znečišťuje ovzduší, to víme asi všichni. Elektro auta jsou však drahá, a ne každý si je může dovolit, a v některých vesnicích zkrátka nejezdí autobusy a vlaky tak, jak bychom potřebovali. V takovém případě můžeme minimálně vyměnit auto za kolo, pokud nám to vzdálenost dovolí, třeba na cestu do práce. Skvělou variantou jsou také elektrokola, jejichž cena není tak vysoká, a díky nimž nepřijedeme do práce zpocení a udýchaní. Ačkoliv je to řešení jen v době teplých ročních období, i troška někdy stačí.

kouř z továren

Dětská práce

Věděli jste, že za většinou levných výrobků, jako je oblečení, nebo elektronika, stojí malé děti? Ačkoliv se nám to může zdát nemyslitelné, v Číně se toto děje často. Jedná se o levnou pracovní sílu, díky které se daří dodávat zboží za nízké ceny a to celému světu. A jsou to právě ceny, co nás naláká, abychom si tyto věci kupovali, zvláště pak, kdy si dražší nemůžeme dovolit. I zde však existuje způsob, jak to alespoň trošku zmírnit. Vlastně hned dva způsoby. Tím prvním je – naučit se šít. To však není reálné pro každého, a tak se tedy nabízí variant číslo dvě, nakupovat věci z druhé ruky. Ačkoliv i tyto věci mohou být výtvorem dětské práce, omezujeme poptávku po nových výrobcích, a ukazujeme, že nám to není jedno.

Testování na zvířatech

Ačkoliv žádné kosmetické výrobky v rámci EU nesmí být testovány za zvířatech, jejich jednotlivé složky tomu mnohdy neodpovídají. Existuje však kosmetika, která se vyrábí bez těchto testů, a disponuje certifikátem dokazujícím, že kvůli ní žádné zvíře netrpělo. Ano, tato kosmetika je pak samozřejmě dražší. Nic nám ale nebrání začít si vyrábět kosmetiku vlastní. Není to tak složité, na internetu lze najít spoustu návodů. A především bude kvalitnější.

kouzlo přírody

Plasty

Bezobalové obchody nejsou dostupné všude, a spousta výrobků za nižší ceny se prodává v plastovém obalu. Co ovšem můžeme, a měli bychom, je opakované využívání sáčků na ovoce, pečivo, i zeleninu. Rovněž pak chodit na nákup s vlastní taškou, a to buď použít opakovaně plastovou z minulého nákupu, nebo si pořídit tašku plátěnou, či z netkané textilie, která má dlouhou životnost.