Starejte se o sebe ve všech 4 sférách života

9. 1. 2022 0 Comments

Fyzická sféra

spánek: má vliv opravdu na vše a proto ho nešiďte a snažte se spát 7-8 hodin denně. Tělo se zregeneruje, nabije energií a bude mít sílu na další nový den a činnosti, které ho čekají. Při nedostatku spánku budete nesoustředění a roztržití. 

procházky: chůze je pro nás nejpřirozenější pohyb. Najděte si hezké trasy v okolí a vydejte se na túru. Tělo i svaly si tak udržíte ve formě.

zdravé jídlo: omezte tučné, smažené pokrmy a dodržujte zásady zdravé životosprávy. V co největší míře si dopřávejte ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné potraviny, ryby, libové maso a kysané mléčné výrobky. 

cvičení

Psychická sféra

zvládání stresu: určitá míru stresu k našemu žití patřila vždy, ale dnes je ho bohužel až moc. Emoce ventilujte, říkejte co si myslíte a vztek ze sebe vybijte například při boxu.

odpuštění: pro psychické zdraví je odpuštění vcelku zásadní. Neduste v sobě staré křivdy. Mohlo by to skončit úzkostnými stavy nebo se to projevit na úrovni fyzického těla ve formě nemoci. Proto odpouštějte, kvůli sobě.

meditace: meditace vám pomůže na chvíli zastavit, zklidnit tok myšlenek a jen v klidu dýchat. Stačí 10 minut denně a uvidíte, jak se vám uleví.

Sociální sféra

hranice: vytvořte si zdravé osobní hranice s vašimi blízkými. Pokud je nebudete mít, můžete být často vyčerpaní, protože se budete snažit každému vždy vyhovět. 

rodina: pěstujte si hezké vztahy s rodinou. Aktivně spolu travte čas, podnikejte výlety a pravidelně navštěvujte své rodiče a prarodiče.

média: sledujte jen ta média, která vás něčím obohacují a mají na vás pozitivní vliv. Udělejte čistku sociálních sítí a nekrmte se zbytečně negativními zprávami.

ovoce

Spirituální sféra

čas o samotě: najděte si chvíli času o samotě a jen buďte. Spousta lidí má problém, že nevydrží sami se sebou.

psaní deníku: pište si deník. Je to skvělá pomůcka na třídění myšlenek a také lépe poznáte sami sebe, co chcete a co vás trápí.

čas v přírodě: příroda léčí a proto do ní choďte co nejčastěji. Pozorujte a naslouchejte zpěvu ptáků a šumění stromů.