Jaké jsou důvody vysokých cen pohonných hmot

17. 3. 2022 0 Comments

Zajet si nyní natankovat palivo do auta se podobá takřka hororovému filmu, a je jedno, zda máte vůz s benzinovým či dieselovým motorem. Jejich ceny totiž v poslední době vylétly takřka astronomicky, k nelibosti všech řidičů. Bohužel, ani ti, kteří žádný automobil nevlastní, následkům neujdou. I prodejcům se totiž zvýší náklady na dopravu zboží od výrobce do skladu a ze skladu do obchodu, což se samozřejmě promítne do zvýšení jejich ceny. Výsledkem tak bude plošné zdražování.  Můžeme se samozřejmě ptát, co tento prudký nárůst ceny ropy způsobilo. V tomto případě je však hlavní viník poměrně jasný – je jím válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Konkrétně jsou na vině sankce, které Evropská Unie a další nezávislé státy na Rusko uvalily. Nesmíme totiž zapomínat, že Rusko je jedním z největších dodavatelů ropy a zemního plynu a že přes něj vede mnoho významných ropovodů, na kterých je Evropa takřka závislá. A vzhledem k již zmíněným sankcím je pochopitelné, že Rusko ceny ropy a zemního plynu zvýšilo.

 

klasická čerpací stanice

 

Otázkou samozřejmě je, co s tím můžeme dělat, či spíše jaká opatření mohou vlády přijmout, aby tento růst cen zmírnily. Možností mají hned několik, zdaleka ne všechny je však možné bez dalších následků uplatnit. Jednou z nich je dotování pohonných hmot. Jednoduše řečeno, čerpací stanice budou prodávat za původní částky a rozdíl jim doplatí stát. To se může zdát jako ideální, koneckonců tak bude dopad na běžné obyvatelstvo minimální. Problém je, kde na to má stát vzít peníze.

 

typy pohonných hmot

 

Další možností je pouze regulace cen, kdy stát bude kontrolovat, zda je prodejci nezvyšují neúměrně růstu ceně paliv. Tak sice pohonné hmoty zdraží, avšak budeme mít jistotu, že půjde skutečně o minimální možné zvýšení. Výhodou zde je, že toto opatření příliš nezasáhne do státního rozpočtu. Nevýhodou je, že ceny budou i tak vysoké. Ať už však vlády zvolí jakýkoliv postup, vždy musí mít na paměti, že se snaží svým občanům situaci co nejvíce ulehčit. To je koneckonců účel celého procesu.