Cesta ke spokojenému životu aneb deník vděčnosti

21. 3. 2022 0 Comments

Proč si psát deník

Vědci se shodují, že zapisování dobrých zpráv pozitivně ovlivňuje náš život. Při psaní jsme v mysli tady a teď a plně se soustředíme na přítomný okamžik. Tím, že se budete zaměřovat na zápis kladných emocí, tak tím pomalu přeprogramujete svůj mozek. Ten je totiž ze své přirozenosti nastaven na vyhledávání a pamatování si spíše negativních situací. Pět minut denně vám pomůže se sebevědomím, spánkem, úzkostmi, zvýšením emoční inteligence, probuzením tvořivosti, formováním myšlenek a pozitivnějšímu náhledu na život.

Tip: jste-li kreativní typ, pořiďte si pěkný, barevný sešit, fixy, samolepky. Není nad to si svůj zápisník vyladit k obrazu svému. Jste-li spíše praktický typ, postačí obyčejný sešit nebo poznámkový blok v počítači.

„Nelze být vděčný a nešťastný zároveň“

Anthony de Mello

sněženky

Jak si správně zapisovat

Psaní deníku není nijak složité. A ani vám to nezabere příliš času. Stačí si každý večer vyhradit zhruba pět minut a v mysli si přehrát celý den. Za co jste ten den vděčná, co vám udělalo radost, za co jste na sebe pyšná? Může to být příprava chutné večeře, červánky na obloze, káva na balkoně, radost z dnešní lekce jógy, dobrá rada kamarádce, výroba kostýmu dítěti na karneval, hovor s mámou a tak dále. Stačí datum a opravdu jedna věta. Zapisovat můžete, jak věci věcné, typu, vděčnost, že máte střechu nad hlavou, tak věci pomíjivé například poslech oblíbené písničky desetkrát dokola. 

deník

Tip: pokud už si večer nemůžete nic vybavit a jste unavená, zapisujte kdykoliv během dne. Jestliže nemáte deník u sebe postačí obyčejná tužka a papír. Případně mobil nebo diktafon. A pak jen přepsat.

Neznamená to ovšem, že se celý den nic nepokazilo a nic vás nenaštvalo. Jde ale o to, i přes nepříjemnosti, najít něco z čeho máme radost. 

Tip: zpočátku se doporučuje zapisovat jednu pozitivní věc, ale časem se můžete dopracovat až ke třem či pěti.

Nezoufejte, pokud vám zapisování zatím nejde úplně lehce. Vydržte nejméně dvacet dní, pak se z psaní deníku stane zvyk a uvidíte i vy první příjemné změny.