Je dobré využít rozpočtový program?

11. 12. 2019 0 Comments

Pro mnoho lidí, zvláště těch s nižším vzděláním, může být poněkud těžké rozvrhnout si měsíční výdaje tak, aby nepřekročily příjmy. Je to jeden z hlavních důvodů, proč se lidé dostávají do dluhů – kupují si více, než si mohou dovolit. Ale i když se to snaží naplánovat a plán dodržet, stejně málokdy s penězi vyjdou. Proč?ilustrace statistických dat

Odpověď je složitější. Především proto, že obvykle počítají s nižší částkou především na jídlo, než nakonec zaplatí. Často totiž neberou v úvahu, že se například v daný měsíc bude zdražovat, a je tedy potřeba vyčlenit více peněz na jídlo a podobné nezbytnosti.

To vše zní sice špatně, lze jim ale nějak pomoci? Ano, lze. Mohou například využít rozpočtový program kit.cz, který jim situaci velmi usnadní. Samozřejmě to předpokládá, že mají v domácnosti počítač a přístup na internet, ale to má dnes prakticky každý. Už i u těch nejchudších rodin najdeme alespoň starý počítač a nějaké připojení, byť levné a pomalé. Mnoho lidí to potřebuje pro práci a děti dnes do školy, především na střední.

Každopádně, co jsou to ty rozpočtové programy? Jedná se o počítačový software, který nám po zadání parametrů dokáže stanovit, jakou částku máme na co použít. Stačí, když zadáme čistý měsíční příjem, fixní výdaje, jako jsou například nejrůznější splátky, nebo platba energií či nájemného.

Z toho nám přesně vypočítá, jakou částku můžeme dát pro další měsíc na jídlo, oblečení a další věci. Pak už je jen otázkou minutky si to přepočítat na dny. Víme tedy například, že na jídlo máme na den tolik a tolik korun. Je tedy jen na nás, abychom nakoupili a uvařili maximálně za tuto částku.hromádka bankovek a mincí

A věřte, že když budete tento postup používat, dostanete se z dluhů mnohem snáze. Počáteční investice se vám tedy zde nejen vyplatí, nýbrž i mnohokrát vrátí. A to je přeci mnohem lepíš, než být na konci měsíce o hladu, ne?