Když se řekne MACRAMÉ

11. 12. 2019 0 Comments

V 70. letech minulého století frčela rukodělná technika s názvem “drhání“.  Drhat uměl skoro každý, chlapy nevyjímaje. Náramky, čelenky, tapisérie, drhané nákupní tašky, závěsné květináče, vodítka pro psy, ozdobné sovy…. Ty vlastnil skoro každý. Třeba mojí rodiče ji vyhráli v plesové tombole. Visela v chodbě nad schodištěm pěkných pár let, než ji někdo chytl a odnesl do popelnice. Zájem o drhání postupně utichl a všechno to upadlo v zapomnění.
klubko provázku
Znovu na výsluní
Uplynulo „pár“ let a drhání se zase dostává na výsluní. Modernější vzory, lepší materiál a hlavně honosnější název. Dnes je to technika zvaná MACRAMÉ. Stejná jako tenkrát, na první pohled možná malinko složitá. Jenže zdání klame. Drhané kousky opět zdobí naše obydlí a malé i velké ženy se snaží tuto techniku zvládnout. A docela se jim daří. Není to totiž nic těžkého. Stačí zvládnout pár uzlíků a fantazii se meze nekladou.
Co k tomu potřebujete?
V podstatě nic moc. Stačí klubko silnějšího provázku, nůžky, trocha trpělivosti a pro začátek zvládnout 2 uzlíky – obyčejný a žebrový. A pak už trošku šikovné ruce. Když vás to „chytí“, můžete pokračovat dalšími druhy uzlů, v zásobě jsou ještě uzel řetízkový, frivolitkový nebo babský. Nudit se rozhodně nebudete, vždyť drhat se dá vždy a všude.
provázek a nůžky
Náramek nebo klidně i šaty
S návratem drhání do módy se rozšířila i možnost, co vlastně drhat? Kromě dekoračních záležitostí se čím dál více do popředí dostávají funkční záležitosti, jako třeba opasek, náhrdelník, náušnice, přívěsek na skříně, lapače snů, ale třeba i kabelky, trička či šaty. A pokud vám to přijde takové fádní, pak můžete vetkat třeba dřevěné korálky, kamínky, pírka, kůži, ale třeba i keramiku. Záleží jen na vás.
Tak co? Nalákali jsme vás a pustíte se do techniky zvané MAKRAMÉ nebo budete jednou z těch, které obdaruje Ježíšek drhanou dekorací do bytu nebo novou kabelkou?