Kdy není vhodné použít skleněné zábradlí

15. 12. 2020 0 Comments

Nezbytnou součástí každého schodiště, balkónu či terasy je v dnešní době zábradlí. To nám zajišťuje především bezpečnost a u schodů nám pomáhá s výstupem. Je tedy poměrně smutné, že jej považujeme za tak samozřejmou součást života, že mu prakticky nevěnujeme pozornost.

Není tedy divu, že si mnohdy ani neuvědomíme, z jakých materiálů může být vyrobeno. Ačkoliv totiž zdaleka nejpoužívanějšími jsou kov a dřevo, rozhodně nejsou jediné. Čím dál větší oblibu si začíná získávat sklo.

zabradli1

Skleněné zábradlí kmkdesign.cz najdeme především na místech, kde majitelé chtějí, aby lidé měli dobrý rozhled. Jsou to tedy především obchodní centra, ale také například nejrůznější rozhledny, tedy alespoň ty modernizované.

Možná jste si všimli, že zde se vždy jedná o veřejné prostory. Do těch soukromých ještě příliš neproniklo, především pro svou cenu a náročnost údržby, avšak i zde už se objevují první vlaštovky. Proto je třeba položit si otázku, zda je skutečně vhodné do naprosto všech míst.

Zde je samozřejmě řeč o plně skleněném zábradlí, tedy skleněných deskách připevněných na kovovou konstrukci. Částečně prosklené se totiž používá velmi dlouho při stavbě bytů v panelových domech. Je však pravdou, že zde je sklo matné, aby propouštělo světlo, avšak aby náhodný chodec nemohl vidět, co se děje nahoře. To však také znamená, že například dítě, které zde bude stát, neuvidí, co se děje dole.

balkon1

Avšak co se plně skleněného zábradlí týče, to se opravdu do soukromých prostor nehodí. Tedy pokud nechcete vše plně vystavovat na odiv. Jistě, někomu nemusí vadit, že cizí lidé budou mít nerušený výhled na jejich balkón, avšak většina z nás si chce zachovat alespoň trochu soukromí.

Zjednodušeně by se tedy dalo říci, že je vhodné do veřejných prostor, avšak nevhodné do soukromých. Je tedy dobré si tuto skutečnost při rekonstrukci či stavbě domu uvědomit, a dobře vše uvážit, než si jej pořídíte. Pak totiž bude pozdě litovat.