Mzdy v roce 2020

19. 12. 2019 0 Comments

Česká republika je na vrcholu ekonomického růstu a s tím souvisí i růst mezd v tomto roce Ne jinak tomu bude i v nadcházejícím roce 2020. Důvodem je vysoká nabídka pracovních míst a nižší poptávka, což způsobuje tlak na zvyšování mezd.
učitelé dostanou přidáno
V roce 2020 sice mzdy porostou, ale ne tak rychlým tempem jako počátkem roku 2019. Zvýšení platů bylo schváleno pro státní zaměstnance, kteří pracují ve veřejných službách. Navýšení je platné od ledna 2020 a polepší si o 1500 Kč. Mezi další státní zaměstnance, kteří mohou čekat navýšení, jsou učitelé. Navýšení bude o 8 %. Celkem vláda poskytne okolo 11 miliard Kč. Státní zaměstnanci, kteří byli nejhůře placeni, dle platové tabulky, si polepší ještě navíc o 3,5 %. Vláda chce tyto zaměstnance z platové tabulky do převézt a zajistit tak vyšší platový tarif. O které profese se jedná? Především nepedagogičtí pracovníci ve školství, vedlejší pozice v sociální sféře, nezdravotnické profese nebo také pracovníci v kultuře. Spolu se schválením mezd, byla i schválena novela, týkající se podpory pro tvorbu nových pracovních pozic, rekvalifikace nebo školení zaměstnanců.
Minimální mzda v roce 2020
Jako každým rokem, očekává se i zvýšení minimální mzdy. Pro zaměstnance je to dobrá zpráva, avšak zaměstnavatelé musí počítat se zvýšenými odvody na zdravotní a sociální pojištění. I když zaměstnanec vykonává neustále stejnou práci, musí zaměstnavatel mu dle zákona přidat. Od čeho se odvíjí minimální mzda? Vypočítává se z vyměřovacího základu zdravotního pojištění lidí bez práce.
školení zaměstnanců
Tedy jsou celý měsíc bez práce, nepodnikají a neplatí za ně pojistné stát. Mezi ně řadíme ženy pobírající mateřský a rodičovský příspěvek, starobní a invalidní důchod, lidé na úřadu práce. Očekává se zvýšení minimální mzdy na 14 600 Kč, což je o 1250 Kč více než v roce 2019. Velmi negativně se k tomu staví odbory, které si žádají navýšení minimálně o 1650 Kč. V dnešní době je těžké mít na celý měsíc tak nízkou částku. Jedná se o hrubou mzdu, od ní se ještě odpočítávají zálohy na zdravotní a sociální pojištění a daň.