Posedlost úklidem

2. 5. 2023 0 Comments

Stavět se lhostejně k neodkladným záležitostem ve vašem domově, jakými jsou úklidové práce, byste nikdy neměli. Ovšem jsou lidi, kteří úklidu věnují obzvláště zvýšenou pozornost a tráví nad ním nespočet času.

Co se dá tedy považovat za posedlost a kdy je nutné, abyste zvolnili?

„Radost z pořádku“ versus „Těšit se na úklid“

růžový rozprašovač

Každý člověk, který si jednou za čas uklidil, měl bezpochyby z výsledku jeho práce mimořádnou radost. Pokud je očividně vidět, že je potřeba chopit se čistících prostředků a postarat se o lepší vzhled vaší domácnosti, úklid je potřeba a celkovou spokojeností nad ním, byste neměli šetřit.

Patříte však do skupiny lidí, kteří se na aktivitu uklízení vyloženě těší a nemůžou se jí dočkat? Asi jste čistotní nadšenci, ale taktéž můžete patřit do kategorie, která se nazývá „posedlí úklidem“. Trávit nad ním čas, hledat špínu a nepořádek i tam kde nejsou nebo v horším případě, uklidit něco už jen ze zvyku, není zdravé a do jisté míry se to považuje za nemoc.
vysavač na koberce

Co vás k nadbytečnému uklízení přivádí?

Je několik důvodů, které mají na svědomí skutečnost, že máte potřebu držet v ruce čistící prostředky i v době, kdy to vůbec není zapotřebí:

1.     Hodně volného času – zamyslete se nad tím, jestli si váš volný čas neužíváte tak, že ho ve své podstatě marníte.

2.     Posedlost žít sterilně – jsou lidi, kteří nedopustí, aby v jejich domácnosti byly nahromaděné nějaké bakterie a snaží se jich všemožně zbavit různou desinfekcí.

3.     Radost z aktivity – pokud se přistihnete při tom, že vás baví nemít ruce volně založené a potřebujete se vybouřit při nějaké práci, vložte vaši energii do činnosti, která bude více záslužná.
fialky na houbičkách

4.     Kryjete problém, který je někde jinde – možná vás k vaší zálibě v úklidu přivedlo něco, co s ním nemá nic společného. Nechybí vám ve vašem životě něco, co chcete nadměrnou aktivitou vylepšit?

Neschovávejte se za něco, co vám může přivodit i zdravotní potíže, ale řešte to, co za tím opravdu vězí.

Pokud máte podezření, že to přeháníte, promluvte si o tom s někým, kdo vám může pomoci. Váš perfektní pohled na úklid může mít totiž na svědomí něco, co s ním vlastně ani nesouvisí.