Pes a zahrada

2. 5. 2023 0 Comments

Pěstěná zahrada, plná dekorací, záhonků, keříků, upravený trávník a volně pobíhající pejsek, rozhodně nejde dohromady. Pes je zvíře, které potřebuje volnost pohybu. Neumí rozlišit, co je správně a jak se má správně chovat, aby vám nezdevastoval vaši práci. Na svých procházkách po zahradě dokáže udělat pěknou paseku. Rozhrabe cestičky, vyhází mulčovací kůru, zničí záhony a jeho moč bude mít na svědomí flekatý trávník a uschlé stromky. Pejsek sice bude šťastný, ale s vámi to bude horší. Navíc některé věci napravit již nepůjdou, proto byste měli přemýšlet nejprve na tom, jak zabezpečit vaše potěšení. To skloubit i s tím, aby váš miláček byl spokojený. Je třeba ho vycvičit hned od začátku.
zničený trávník

Plánování

Víme, že pes potřebuje pohyb a tak je nejlepší zahradu přizpůsobit i jemu. S tím se musí počítat hned při vniku vašich plánů. Určitě je rozumné pořídit plot okolo pozemku a nejlepší by byl s podezdívkou, kterou pes nepodhrabe. Samozřejmě je pak dobré volit i třeba spíše dřevěný plot, než pletivo. Tím bezpečně zajistíte jeho pohyb od venkovního ruchu.
Musíte počítat, že jeho revír je hlavně podél plotu a jak bude běhat, tak tam toho moc neporoste, takže v rozmezí asi tak půl metru nic nevysazujte.

Vhodné druhy rostlin na výsadbu
Zjistěte si, jaké rostliny nebo keře jsou jedovaté. Je sice pravda, že mnohé jedovaté druhy odpuzují zvířata i svojí vůní, ale ne vždy je to pravda. Občas si pejsek rád pochutná na nějaké zeleni, tak ať mu není osudná. Patří sem například tis, narcisy, koniklec, zimostráz, náprstník, azalky a mnohé další. Než zkrátka něco vysadíte, zjistěte si o rostlině co nejvíce, případně jí zasaďte na jiné místo.
pes a plot
Jak na trávník
Ten opravdu může dostat žalostný zásah. Psí výkaly jsou dost silné a jeho agresivní moč může zanechat spálená místa. Pokud by se ale tak stalo, musí se co nejdříve místo poklidit a pořádně propláchnout vodou.
Když se na určitá místa položí plátky cibule, tak psa odradí na ty místa chodit. Existují ještě odpudivé granule nebo spreje. Taky mu můžeme připravit označkované kameny nebo kořeny.  Pes se rychle naučí, že jen tohle je správné místo.

Zeleninové záhonky

Tady pokud chceme mít jistotu úrody, bude lepší pořídit neviditelný plot. Bezdrátové ohradníky jsou řešením, než pes pochopí, že tam nesmí chodit.  Nebojte, pejskovi to neuškodí, jen mu dá pokyn k zákazu vstupu. Tím ale bezpečně ochráníte vnitřek zahrady nebo i pískovitě pro děti.
Pamatujte, jak si svého zvířecího miláčka vychováte, tak se bude chovat.