Proč se dávají podložky pod bazén?

26. 6. 2021 0 Comments

Pokud stavíte bazén, a je jedno, zda zapuštěný či jen tak položený, pak jednou z věcí, kterou vám prakticky každý odborník doporučí, je použití nějaké podložky. Mnoho lidí však přemýšlí o tom, zda jsou tyto podložky pod bazén skutečně nutné. Neuvědomují si totiž, jaký přesně mají účel.

Nejčastěji se k tomuto účelu používají nejrůznější geotextilie. Mají totiž ty nejlepší vlastnosti. Abychom však pochopili, proč tomu tak je, musíme si uvědomit, k jakému účelu zde vlastně slouží.

bazen6

V první řadě je to samozřejmě ochrana vnějšího obalu bazénu. Je totiž nutné si uvědomit, jakou sílu mohou mít kořeny rostlin, především pak stromů. Ty by mohly vnější fólii snadno prorazit, a jaké následky by to mohlo mít, není třeba říkat.

Ovšem nejsou to jen kořeny rostlin, před nímž je třeba stěny i podlahu bazénu chránit. Jsou to i různí živočichové žijící pod zemi, kteří by mohli bazén poškodit. Jedná se především o nejrůznější hlodavce, jako jsou například myši. Problémem však mohou být i nejrůznější brouci, ale také krtci a jiní živočichové, kteří žijí pod zemí.

Ale ani to není tím posledním problémem. Jsou to také ostré kameny, které mohou stěny či podlahu bazénu snadno prorazit. I před nimi je tedy nutné je ochránit.

bazen8

Jak je tedy vidět, důvodů, proč tuto podložku použít, je poměrně dost. I proto je vždy doporučována. Především z důvodu, že značně zvyšuje bezpečnost bazénu a značně prodlužuje jeho životnost. Díky tomu jej můžeme používat mnohem déle, a také ušetříme peníze za opravu.

Nesmíme totiž zapomenout na fakt, že především vnitřní obal bazénu je poměrně křehký a snadno se protrhne. A pokud se tak stane, oprava obvykle není možná. Je pak nutné vyměnit celý bazén, a to je velmi nákladné. Je tedy podstatně výhodnější použít podložku, která těmto problémům může do značné míry zabránit. A to je velmi důležité.