Správné vybavení na vodní sporty, co je potřeba?

14. 2. 2022 0 Comments

Vodní sporty, ať už je to kitesurfing, paddleboarding nebo windsurfing, vyžadují i vhodné vybavení. Co by vám zaručeně nemělo chybět?

Neoprenový oblek

Neoprenový oblek představuje dokonalou ochranu před nežádoucím mokrem i chladem. Stejně tak umí svého nositele důkladně chránit před zraněním. Jde proto o nezbytnou součást vybavení všech, kteří to se sportem myslí skutečně vážně.

Rozdělit lze neopreny prakticky na tři kategorie – kašírovaný či pogumovaný neopren a tzv. suchý oblek. V případě kašírovaného neoprenu se na vnitřní i vnější straně nachází textilní úplet.

Pogumovaný neopren má z vnější strany místo textilního úpletu pogumovanou vrstvu. Suchý oblek funguje na konstrukčně odlišném principu, z vnitřní strany má gumový zátěr, díky kterému je vodotěsný.

neoprénový oblek

Neoprenové boty do vody

Neoprenové boty do vody plní prakticky obdobnou funkci jako neopren samotný. Tedy chrání především před vodou, chladem či případným zraněním. Při sportu oceníte také to, že díky protiskluzové podrážce, kterou jsou rovněž některé modely vybaveny, vám obuv umí dodat stabilitu a zabránit uklouznutí na mokrém povrchu.

Důležitým kritériem výběru neoprenových bot do vody je hlavně tloušťka vlastního materiálu a velikost obuvi. Velikost by měla být, jednoduše řečeno, akorát. Není žádoucí příliš volná bota, ale ani by vás neměla nikde tlačit. Co se týče tloušťky neoprenu, do studené vody oceníte materiál o síle 5 až 6,5 mm. V létě postačí i tloušťka 2 mm.

Neoprenové rukavice

Podobnou funkci plní i neoprenové rukavice, které vám poskytnou i v horším počasí tepelný komfort. Současně jsou velmi pohodlné a neomezují vás v pohybu. Kromě klasické verze rukavic určené pro vodní sporty a potápění existují i modely plavecké, ty jsou typické specifickým tvarem. Rybářské rukavice zase z praktických důvodů umožňují odnímání konečků palce a ukazováčku.

neoprénové rukavice

O funkčnosti rukavic opět primárně rozhoduje tloušťka neoprenu a velikost rukavic. Některé modely navíc využívají kombinace různých tlouštěk, přičemž slabší materiál se obvykle užívá v partii dlaně. Rukavice mohou být vyrobeny i z kombinace materiálů, například neoprenu a kůže.

Sportovní oblečení

Variantou neoprenu, případně jeho doplňkem, je i sportovní oblečení. To lze nosit samostatně nebo pod mokrý či suchý oblek. Zvláště oblíbené jsou kalhoty a kraťasy či tričko z lycry. Vybrat si můžete i tričko s dlouhým, případně krátkým rukávem.

Lycra je materiál vyrobený z umělých vláken, jde o obchodní označení. Nejvyšší podíl v něm tvoří elastan. Vyniká proto elastičností a nabízí dobrou ochranu proti chladu i působení UV záření. Funkční oděvy z lycry jsou velmi pohodlné a současně neomezují v pohybu. Oblečení navíc zůstává prodyšné a nabídne výhodu v podobě rychlého schnutí.