Proč je globální změna klimatu takový problém

23. 3. 2022 0 Comments

Termín globální oteplování slyšel asi každý z nás. Jen málokdo má však přesnou představu o tom, co to znamená. Většina lidí si myslí, že bude zkrátka tepleji – a v čem je problém? Koneckonců rostlinám se lépe daří v teplém počasí, ne?

 

Bohužel, tak jednoduché to ani zdaleka není. Navíc ani „globální oteplování“ není přesný název. Mnohem vhodnější je „globální změna klimatu“. Ta jej totiž vystihuje mnohem lépe. Jistě, v letních měsících budeme mít mnohem vyšší teploty, ale to nebude ani zdaleka jediný důsledek, se kterým se potkáme.

 

vypouštění skleníkových plynů

 

Mnohem častěji se budeme setkávat s extrémními projevy počasí, jakými jsou prudké bouře či dokonce tornáda, silné vichřice a mnohé další. V zimě pak můžeme zažít i rekordní mrazy, ačkoliv před nimi nás momentálně chrání Golfský proud.

 

To vše bude mimo jiné znamenat také migraci živočišných i rostlinných druhů více na sever. To můžeme pozorovat již teď, kdy se některé druhy hmyzu, známé dosud pouze ze středomořské oblasti, objevily na jižní Moravě. To sebou může přinést problémy s rovnováhou současného ekosystému, nehledě na nové choroby, na které není současná populace divoké zvěře připravena, jako například leishimatóza.

 

obrázek, který bude stále častější

 

Celý proces samozřejmě povede mimo jiné také k vymírání druhů, především těch, které se nedokáží v novém prostředí uplatnit a dostatečně rychle se přizpůsobit měnícím se podmínkám. Jistě, podobná oteplování probíhala již dříve, avšak mnohem pomalejším tempem. To znamená, že jednotlivé druhy měly podstatně více času se adaptovat.

 

Diskutuje se samozřejmě také nad tím, jak velký vliv na celou situaci má člověk. A poslední zprávy naznačují, že skutečně velký. Jistě, oteplování samo není zcela jeho vina, avšak tempo, s jakým postupuje i jeho rozsah jsou.

 

Na vině jsou zde skleníkové plyny, především pak oxid uhličitý. Ten sice není tak silný, jako některé jiné, avšak zůstává v atmosféře velmi dlouho a člověk jej vyrábí ve velkém množství. Proto bychom si měli uvědomit, že máme zodpovědnost i za svůj svět. Nebude totiž trvat dlouho, a důsledky dopadnou i na nás.