Jezdí nebo létá?

17. 11. 2021 0 Comments

Líbivá myšlenka kombinace automobilu a letadla není úplně nejmladší. Již v době před druhou světovou válkou se tato idea dostala tak daleko, že se objevily první pokusy o sériovou výrobu. Představa možnosti létání v kombinaci s klasickou jízdou je jednoduše příliš lákavá. Myšlenka to nebyla nijak převratná, létání fascinuje lidstvo již od počátku, takže tento směr byl pouze dalším logickým krokem po vynálezu automobilu. Jeho vnik předpovídal už v roce 1940 Henry Ford. Řekl tehdy, že možná se to stane dříve, možná později, jednou ale určitě.

auto

      První létající automobil sestrojil Waldo Waterman. Dalším byl po druhé světové válce Moulton Taylor, jehož vynález byl právě ten, který nezískal dostatečná povolení pro sériovou výrobu. Zajímavé je, že se do tohoto výzkumu zapojila také americká armáda. Ta totiž potřebovala stroj, který by byl dostatečně mrštný na zemi jako jeep, ale při tom by byl schopen překonat nesjízdný terén přeletem. Opravdu se tehdy návrhy objevily. Pracovaly na principu visení, kdy auto na sice konalo dopředný let v malé výšce, ale od země se vzdálilo pouze na okamžik. V tento okamžik by bylo nutné překonat váhu auta (asi 450 kg), a to ve výšce 1,5-4 metrů. Tyto návrhy se dostaly i do stavu výroby, ale po prvních zkouškách bylo jasné, že tento stroj není vhodný pro moderní boj. Armáda tedy od této cesty upustila a dál se zaměřila na výzkum lepších a výkonnějších helikoptér.

letadlo

              I dnes se najdou firmy, které se těmito nápady zabývají, je pouze stále ještě nepřišla doba, kdy by tato myšlenka dozrála. Zatím jsou funkční létající vozy pouze ve filmech jako Fantomas se zlobí, kde se objevil létající Citroën DS, Blade Runner nebo Návrat do budoucnosti II. Vývoj nových modelů je tak stále písní budoucnosti, takže nezbývá než věřit chytrým hlavám, které tvrdí, že jednou tento vynález doopravdy přijde.