Role ženy a životní trable

25. 11. 2021 0 Comments

Žena, matka, babička, teta, přítelkyně, manželka, kamarádka, sestra. Každá z nás má tolik rolí. Ne každá role je pro nás přínosem. Někdy je těžké být tou, kterou zrovna být máme. Ale jedno je společné nám všem – jsme především ženy. A žena vydrží vše. Není to jen ohraná věta, kterou se uklidňujeme, když už nemůžeme. Je to realita, a je to neoddiskutovatelný fakt. Určitě jste tuto větu slyšela alespoň jednou v životě. Slyšela jste ji ale někdy u mužů? Pravděpodobně ne. Proč je tomu tak? Žena je od přírody označovaná za křehké stvoření, které má být před tím těžkým a nehezkým chráněna mužem. Ale je tomu vždy tak? Často vídáme a slýcháme příběhy žen, které se musí se životem prát samy. Doslova a do písmene prát. Nemají nikoho, kdo by jim pomohl. Mají jen sebe, a pořád jim život hází klacky pod nohy.

žena v šatech

Jak všechno ustát? Určitě každá z nás byla někdy na dně. Tak moc, že už nevěděla, kudy kam. Kdy se všechno zdálo naprosto zbytečné a veškerá snaha přišla vniveč. Od přírody máme jeden obrovský dar. A to je dar unést všechnu tíhu světa. I když si někdy myslíme, že nezvládneme unést už ani to, když nám spadnou klíče. Kdy se rozbrečíme z nevlídného pohledu řidiče autobusu. Ale přes to všechno pokračujeme dál. Dál snášíme všechny problémy, snažíme se je řešit, a dál žijeme vše, co musíme. Někdy nám dokáže pomoct okolí, ale pro značnou část z nás zatím pomoc není, a to z jakéhokoliv důvodu. Některé nemáme rodinu, přátele, děti… Nemáme se o koho ani o co opřít. Tak pro co žít? Žádná bouře netrvá věčně. Vždycky se všechno přežene a všechno jde řešit. Pokud máme zdraví a to něco, co nás drží nad vodou, je vždy cesta ven.

tři bohyně

MLUVTE. Mluvte o problémech, mluvte o všem, co váš tíží, co vás štve. Anonymně na internetu, pokud se bojíte jmenovitě, u terapeuta, s příbuzným, s kamarádkou… Hlavně v sobě nic neduste. Nemusíte všechna břímě nést sama, jen proto, že k tomu máte předpoklady. O tíhu se můžete podělit. Jste sice žena, ale ne soumar. Oddechněte si a dopřejte si pohodu, klid a uvolnění. Pusťte si meditaci na internetu, zkuste se uvolnit, buďte k sobě milá a neřešte, co musíte. Nemusíte nic. Jste žena. Jen buďte a nechte věci plynout.