Jak na pěstování paprik

2. 5. 2023 0 Comments

Kultivace

Neměli byste semena hned dávat přímo do otevřené půdy. Rostlinám pomůžete, když je nejdřív necháte vyklíčit na teplém a slunném místě.

●     K tomu je nutno rovnoměrně umístit semena do zeminy v květináči a pokrýt je jen lehce další vrstvou půdy.
●     Pokud nemáte skleník, zakryjte semena průhlednou fólií, aby mohla vyklíčit.
●     Přesaďtemalé sazeničky hned, jakmile se objeví první listy. Sazenice musí dostat větší prostor.
●     Pokud se nepředpokládá žádný mráz, mohou se sazenice přesunout ven v polovině května. V tomto období je ven dávejte pouze přes den, vždy postupně na delší dobu. Tak si postupně zvyknou na změnu teploty.
krájení papriky

Správné umístění

Základem pro růst paprik je správné umístění. Ať už je to zahrada nebo balkon, ideální je jižní stěna chráněna proti větru. Čím teplejší je místo, tím rychleji dozrají.
Používejte písečnou a kyprou půdu a bohatou na živiny. Také přidejte kompost. To vám ušetří další hnojivo v prvních několika týdnech. Když se na rostlinách objeví první plody, měli byste znovu hnojit. K tomu použijte organické hnojivo obsahující draslík. Jako doplňující hnojivo si můžete také vyrobit vývar z kopřiv.
Při kultivaci se ujistěte, že mladé rostliny neumisťujete příliš blízko sebe. Dospělé plodiny vyžadují od sebe vzdálenost nejméně 50 centimetrů.
Tip: paprika může být zasazena spolu s rajčaty nebo okurkami. Všechny tři druhy zeleniny milují teplo a potřebují hodně vody. Položte různé druhy do země v dostatečné vzdálenosti od sebe nebo použijte oddělené kbelíky. Takto máte v pozdním létě vždy čerstvé zásoby například na lahodný salát.

sladká paprika

Péče

●     Tento druh zeleninypotřebuje hodně vody. Zvláště na slunných místech byste ji měli zalévat dvakrát denně. Ale ujistěte se, že nedochází k příliš velkému zamokření a nezalévejte při přímém slunečním světle. Ráno a večer jsou dobré časy. Rostlině uděláte radost, pokud ji zalijete vlažnou vodou.
●     Stabilizujte vysoké stonky pomocí tyčí. K podpěrám stonky volně upevněte provázkem. Tím zajistíte, že se větve s plody nebudou ohýbat.

Sklizeň

V závislosti na odrůdě, se vám papriky odmění barevnými lusky od července do října.

Přezimování

Většina druhů jsou trvalky. Jejich sklizeň ve druhém roce je často ještě výhodnější než v předchozím roce. Při zazimování byste měli seříznout rostliny. Stručně řečeno, zkraťte větvičky u každého rozvětvení nad prvním uzlem. Také  je osvoboďte od uschlých listů.
Nyní je třeba, aby načerpala novou energii. Během chladných zimních měsíců umístěte rostlinu do světlého pokoje s průměrnou teplotou 10°C. Zalijte rostlinu dvakrát týdně a nikdy ji nenechte uschnout. Na jaře ji můžete znovu vysadit.